تربیت فرزند

اهمیت مطالعه برای کودکان

اهمیت مطالعه برای کودکان

اهمیت مطالعه برای کودکان

همه ما می‌دانیم فواید خواندن کتاب برای کودکان ما بسیار اهمیت دارد اما آیا می‌دانستید برای آن دسته از کودکانی که هر روز کتاب‌ خوانده می‌شود مزایای بیشتری دارد؟ اهمیت مطالعه برای کودکان یا کتاب خواندن نه‌تنها دایره لغات کودکان‌تان را تقویت می‌کنید بلکه به آن‌ها کمک می‌کنید که شکل حروف و کلمات را یاد بگیرند و زودتر خواندن و نوشتن را بیاموزند. همچنین از فواید خواندن کتاب برای کودکان با صدای بلند این است که به آن‌ها کمک می‌کند تا موضوعات مختلف در مورد جهان و زندگی اطراف‌شان را درک کنند.
در اینجا شما را با فواید خواندن کتاب برای کودکان آشنا کرده تا از اهمیت آن آگاه شوید. این فواید از این قبیل‌اند:

 • رشد مغزی و عاطفی کودک
 • تضمین موفقیت کودک در مدرسه
 • بهبود مهارت‌های زبانی
 • بهترین تمرین برای مغز
 • افزایش تمرکز در کودک
 • افزایش علاقه به دانش و یادگیری
 • افزایش شناخت در مورد موضوعات مختلف
 • افزایش خلاقیت و قوه تخیل
 • افزایش پیوند بین والدین و کودک
 • افزایش حس همدلی
 • کتاب نوعی سرگرمی
 • افزایش هوش در کودک
 • کاهش استرس والدین به نفع آرامش کودک
 • اهمیت مطالعه برای کودکان 1

   

  رشد مغزی و عاطفی کودک

  خواندن کتاب می‌تواند سبب رشد مغزی و عاطفی کودکان شود. علاوه بر اینکه تعامل مثبت بین پدر و مادر می‌تواند کودک را در دست‌یابی به یک زندگی سالم کمک کند و از فواید خواندن کتاب برای کودکان نیز می‌تواند برای راه مطمئنی برای پی‌ریزی پایه‌های مثبت و مستحکم زندگی فرزند شما در آینده باشد. کتاب خواندن ذهن و احساس کودک را درگیر می‌کند و به شکل‌گیری آن نظم می‌دهد.

  محققان همیشه والدین را تشویق می‌کنند که از زمان تولد برای کودکان کتاب بخوانند تا به یادگیری مهارت‌های اولیه و ارتقا رشد زبانی آن‌ها کمک کنند. از طرفی تحلیل برخی از نواحی مغزی که با تخیل ذهنی در ارتباط است نشان می‌دهد کتاب خواندن باعث می‌شود کودکان داستان را در ذهن خود تجسم کنند. تجسم‌سازی نقش کلیدی را برای ایجاد آمادگی و درک مطالب ایفا می‌کند؛ به همین علت خواندن کتاب‌های تصویردار مهم‌تر است. اهمیت مطالعه برای کودکان

 • تضمین موفقیت کودک در مدرسه

   

  هر چه بیشتر برای فرزندان‌تان کتاب بخوانید آن‌ها بیشتر جذب دانش می‌شوند و این را خوب می‌دانیم که دانش در تمام ابعاد زندگی اهمیت بسیاری دارد. وقتی به همراه فرزندان‌تان کتاب می‌خوانید مهارتی به آنان می‌دهید تا زمانی که خودشان شروع به یادگیری کنند سریع‌تر از مراحل خواندن و نوشتن عبور کنند. اینکه کودکان‌تان بدانند مثلا شروع جملات از راست به چپ است یا با شکل جمله، پاراگراف و علائم نگارشی آشنا شوند خیلی اهمیت دارد؛ زیرا در مدرسه نسبت به همکلاسی‌هایی که تجربه مطالعه نداشتند پیش‌تر هستند. بچه‌هایی که از خواندن لذت می‌برند، نه‌تنها در زبان و سوادآموزی بهتر عمل می‌کنند، بلکه در همه موضوعات مختلف نیز بهبود می‌یابند.

  جیم ترلیز، نویسنده کتاب «خواندن با صدای بلند» درباره تاثیر کتاب خواندن بر آینده تحصیلی کودکان می‌گوید: «تدریس معمولا به صورت شفاهی انجام می‌شود، زمانی که دانش‌آموزان با کلمات بیشتری آشنا باشند نسبت به سایر دانش‌آموزان برتری دارند؛ زیرا بیشتر کلماتی را که معلم تدریس می‌کند می‌فهمند و یاد می‌گیرند. دانش‌آموزانی که کلمات زیادی بلد نیستند، از ابتدای تحصیل خود دچار مشکل می‌شوند و با گذشت زمان نیز مشکل آن‌ها بدتر می‌شود.»

 • اهمیت مطالعه برای کودکان 2

   

  از فواید خواندن کتاب برای کودکان باعث بهبود مهارت‌های زبانی می شود.

  شاید شما هر روز بسیار زیاد با فرزندان‌تان صحبت کنید، شعر بخوانید یا در خانواده شلوغی زندگی کنید که میزان مکالمات بینتان زیاد باشد؛ اما واژگانی که به کار می‌برید اغلب محدود و تکراری هستند. کتاب خواندن کودک شما را در معرض واژگان بسیاری در مورد موضوعات مختلف قرار می‌دهد. به این معنی که آن‌ها کلمات و اصطلاحاتی را می‌شنوند که ممکن است در زندگی عادی و روزانه آن‌ها را از شما و دیگران نشنوند. به‌ویژه در کودکانی که به بیش از یک‌ زبان صحبت می‌کنند کتاب خواندن موجب رشد مهارت‌های زبانی بیشتر در هر دو زبان می‌شود. پیش از خواندن کتاب مطمئن شوید که هر کلمه را درست بیان می‌کنید؛ در غیر این صورت آن کلمه را اشتباه در ذهن فرزندتان جا می‌اندازید که ممکن است تا بزرگسالی او اصلاح نشود.

  اهمیت مطالعه برای کودکان و کتاب خواندن باعث می‌شود مهارت‌های ارتباط شفاهی، توانایی گوش دادن، حافظه و مهارت‌های شناختی کودکان تقویت شود. با افزایش سن کودک یاد می‌گیرد از طریق زبان بدن، صحبت کردن، گوش دادن و نگارش با دیگران ارتباط برقرار کند. زمانی که والدین برای کودکان کتاب می‌خوانند، آن‌ها واژگان بیشتری یاد می‌گیرند و بهتر می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.

  بهترین تمرین برای مغز

  تحقیقات نشان داده است کودکانی که از ابتدای سنین کودکی برای‌شان کتاب خوانده می‌شود، مناطق خاصی از مغزشان تحت تاثیر قرار می‌گیرد و عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند. این مناطق درواقع برای رشد زبانی کودک ضروری هستند. همچنین خواندن کتاب به کودکان توانایی حل مسئله می‌دهد و به آن‌ها در رشد تفکر منطقی کمک می‌کند.

  زمانی که والدین برای کودکان کتاب می‌خوانند، کودکان از آن قسمت مغز خود استفاده می‌کنند که با ادغام چند حس،‌ بین کلمات و تفکر بصری ارتباط برقرار می‌کند. با خواندن کتاب‌های بیشتر، کودکان می‌توانند از مغز خود استفاده کنند و کلمات نا‌آشنا را نیز تشخیص دهند. علاوه بر این موارد کتاب خواندن تفکر انتقادی را تحریک می‌کند و کودکان را برای ایجاد ارتباط بین کتاب و زندگی واقعی تحریک می‌کند.

  افزایش تمرکز در کودک

  شاید فکر کنید که کتاب خواندن برای کودکان نوپا بی‌فایده است؛ زیرا کودک شما فقط صفحات را ورق می‌زند، آن را فشار می‌دهد یا آن را در دهان خود فرو می‌برد و … خواندن برای کودکان در این سن بسیار تاثیرگذار است. با خواندن مرتب کتاب، کودک شما یاد می‌گیرد که تمرکز کند و برای ساعت‌های بیشتری بنشیند و به کتاب نگاه کند و به صدای شما گوش کند.

  با خواندن کتاب‌های بیشتر، کودکان آرامش ذهنی پیدا می‌کنند و برای تمرکز بر یک کار در یک دوره زمانی تمرین می‌کنند. با از بین بردن عوامل حواس‌پرتی، توجه کودکان جلب می‌شود و توانایی تمرکز آن‌ها در طول زمان بهبود پیدا می‌کند.

  اهمیت مطالعه برای کودکان 3

   

  افزایش علاقه به دانش و یادگیری

  زمانی که کتابی برای فرزندتان می‌خوانید او مدام در مورد داستان از شما سوالاتی می‌پرسد و می‌خواهد اطلاعات بیشتری به دست آورد این به شما فرصتی می‌دهد تا درباره آنچه که اتفاق می‌افتد صحبت کنید و از این به‌عنوان یک تجربه یادگیری استفاده کنید. با کتاب خواندن حتی ممکن است در او علاقه به فرهنگ یا زبان‌های مختلف ایجاد شود. گاهی‌اوقات کودکان آن‌قدر از محتوای کتاب لذت می‌برند که متوجه نمی‌شوند در حال به دست آوردن اطلاعات جدید درباره یک موضوع خاص هستند. اهمیت مطالعه برای کودکان

  با اطمینان و شور و شوق، کودکان می‌توانند دنیای شگفت‌انگیزی از یادگیری و اکتشاف را تجربه کنند. هیچ چیز بهتر از دیدن کودکی در حال یادگیری نیست.

  افزایش شناخت در مورد موضوعات مختلف

  برای کودک، کتاب در زمینه‌ها و موضوعات متفاوت و یا حتی برای بچه‌های دو زبانه به زبان دیگر بخوانید. در انتخاب کتاب خود را محدود به ژانر خاصی نکنید. کتاب‌های مختلفی در مورد حیوانات، اماکن، اشیا، اعداد، ستارگان و … وجود دارد که می‌تواند فرزند شما را به خود علاقه‌مند کند. کتاب‌هایی در مورد آموزش مهارت‌های زندگی و آداب معاشرت مناسب کودکان وجود دارد. همچنین کتاب‌های تخیلی می‌تواند برای کودک‌تان جذاب باشد.

  همچنین بخوانید: تاثیر بازی در رشد کودک

  افزایش خلاقیت و قوه تخیل

  یکی از مزایای عالی کتاب خواندن برای بچه‌ها دیدن تخیل رو به رشد آن‌هاست. وقتی در یک کتاب نقش‌ها را درک می‌کنیم و تصور می‌کنیم که کاراکترها چه شکلی هستند و چه‌کارهایی می‌کنند قوه تخیل ما در روند داستان همراهی‌مان می‌کند. دیدن هیجان در چشم کودک وقتی‌که آن‌ها می‌دانند چه چیزی در صفحه بعدی قرار دارد یا اینکه آن‌ها حدس بزنند چه اتفاقی می‌افتد، یکی از شگفت‌انگیزترین چیزهایی است که تجربه می‌کند. علاوه بر اینکه برای کودکتان داستان می‌خوانید گاهی به او اجازه دهید که خودش داستان درست کرده و برای‌تان روایت کند. این موضوع موجب بارور شدن تخیل او می‌شود.

  افزایش پیوند بین والدین و کودک

  هیچ صحنه‌ای زیباتر از این نیست که کودک‌تان را در آغوش بگیرید یا در کنارش دراز بکشید و با یک‌دیگر کتاب بخوانید. صرف وقت با یک‌دیگر، خواندن و صحبت کردن می‌تواند کودک و والدین را به هم نزدیک‌تر کند. برای والدینی که شاغل هستند و وقت کمی برای در کنار فرزند بودن‌شان دارند کتاب خواندن می‌تواند بهترین فرصت برای جبران این دوری و کمبود وقت باشد. کتاب خواندن پدر و مادر برای فرزندشان می‌تواند تبدیل به بهترین و خوشایندترین خاطرات دوران شیرین کودکی شود. از کنار آن ساده نگذرید.

 • اهمیت مطالعه برای کودکان 4

   

  افزایش حس همدلی

  یکی دیگر از فواید خواندن کتاب برای کودکان موجب ایجاد حس همدلی در کودکان می‌شود. آن‌ها باشخصیت‌های درون کتاب احساس می‌کنند، می‌خندند، گریه می‌کنند و … این موضوع تمرینی است برای افزایش حس همدلی در کودک. همچنین علاوه بر ارتباطی که کودک در طول خواندن با شما داشته است، فرزندتان با در نظر گرفتن تعامل بین شخصیت‌های کتاب درحال‌ توسعه مهارت‌های ارتباطی مفید است.

  آنچه دنیای امروز و فردای ما به آن نیاز دارد انسان‌هایی است که بیشتر یک‌دیگر را درک می‌کنند و می‌فهمند. با کتاب خواندن برای فرزندمان، انسان‌های بهتری به دنیای فردا هدیه دهیم.

  کتاب برای کودکان نوعی  سرگرمی

  امروزه سرگرمی‌های فوق‌العاده زیاد دیجیتالی وجود دارد که مقاومت کردن در برابر آن‌ها بسیار دشوار است از جمله بازی‌های ویدیویی، کامپیوتری، تلویزیون و تلفن‌های هوشمند که همگی در بین کودکان محبوب هستند و به‌سختی می‌شود آن‌ها را از فرزندمان دریغ کنیم. کتاب را به‌عنوان یک سرگرمی و تفریح برای کودک جا بیندازید. فراموش نکنید که علایق کودک‌تان را بشناسید؛ زیرا خواندن یک کتاب خوب در موضوعی که کودک به آن علاقه‌مند است می‌تواند به میزان زیادی مهیج و سرگرم‌کننده باشد.

  کتاب یک رسانه رهایی‌بخش است و کودکان را به سوی تفکر، تحلیل و بازآفرینی هدایت می‌کند؛ در نتیجه آن‌ها از خواندن کتاب لذت می‌برند و سرگرم می‌شوند.

  کاهش استرس والدین به نفع آرامش کودک

  هنگامی که شما در حال خواندن کتاب هستید، در محلی که سرشار از سکوت است نشسته، ذهن خود را متمرکز کرده‌اید، افکار مزاحم را دور کرده و مطالعه می‌کنید. این حالت موجب می‌شود استرس‌های شما کاهش پیدا کند و این حالت سکون و آرامش به فرزندتان نیز منتقل می‌شود. اهمیت مطالعه برای کودکان

  پس از ذکر این فواید به شما توصیه می‌کنیم که برای کتاب‌خوان شدن کودک‌تان کتاب‌ها را در دسترس بگذارید. معمولا کودکان کتاب‌خوان از خانه‌هایی می‌آیند که در همه جای آن کتاب در دسترس است. کتاب باید جلوی چشم‌شان باشد و کودک‌تان باید هر زمان که دلش خواست بتواند کتاب موردعلاقه‌اش را بردارد؛ همچنین به یاد داشته باشید که کودکان طبق اصول و عادات والدین خود رشد می‌کنند. فرزندان خود را به این صحنه عادت دهید که زیاد پدر و مادر خود را کتاب در دست ببینند. اگر کتاب خواندن عادت شما باشد احتمال اینکه فرزند کتاب خوان‌تری داشته باشید بیشتر است.

  در کنار خریدهای ضروری و غیر ضروری‌تان زیاد به کتاب‌فروشی بروید حتی اگر نیت شما تنها گشت زدن در آن برای آشنایی با عنوان کتاب‌های جدید باشد. هنگام خرید کتاب برای فرزندتان حق انتخاب قائل شوید اجازه دهید کتاب مورد علاقه‌اش را انتخاب کند و گاهی او را با خریدن کتاب تشویق کنید. از چگونگی خوانش کتاب نیز غافل نشوید. زمان کتاب خواندن کارهای بامزه بکنید، با تغییر شخصیت و کاراکترها لحن و صدای خود را عوض کنید و با هیجان کتاب بخوانید. شما اخبارگو نیستید، مهارت شما در خواندن کتاب تاثیر مهمی در علاقه‌مندی کودک‌تان به کتاب دارد.

  در نظر داشته باشید که روش‌های زیادی برای علاقه‌مند کردن کودک به کتاب‌خوانی وجود دارد اما یک نکته را هرگز فراموش نکنید آن‌ هم اینکه کودک شما فقط یک کودک است؛ کتاب خواندن را از شکل یک تکلیف اجباری دربیاورید و به آن‌ها اجازه بدهید به کتاب خواندن به‌عنوان یک سرگرمی نگاه کنند تا از آن لذت ببرند.

  مطالب فوق را از سایت motalesharif.com برای شما عزیزان جمع آوری کرده ایم تا در راه رشد ذهنی کودکتان همراهتان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *